Start > Biuro prasowe > Aktualności > Wiadomość

Aktualności


03.07.2020

Jubileuszowa 100-tna dostawa gazu skroplonego do Terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, należący do Grupy Kapitałowej GAZ-SYSTEM, przyjął jubileuszowy setny statek skroplonego gazu ziemnego, który przypłynął z Kataru. 

Zamówiony przez PGNiG metanowiec o nazwie Al Safliya dostarczył w piątek, 3 lipca 2020 roku, ok. 90 tys. ton LNG od firmy Qatargas. Po regazyfikacji odpowiada to ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

  Oddanie do użytkowania Terminalu LNG w Świnoujściu w 2016 roku pozwoliło realnie rozpocząć proces zmniejszania zależności Polski od dbającego o swój monopol rosyjskiego dostawcy.  Dzięki inicjatywie i determinacji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał projekt budowy gazoportu. Baltic Pipe oraz Korytarz Północ-Południe to kolejne elementy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.   Te inwestycje pozwalają polskiemu rządowi realizować strategię suwerenności energetycznej i bezpieczeństwa dostaw. Dywersyfikacja kierunków i źródeł dostaw gazu pozwoli Polsce pełnić wiodącą rolę w naszym regionie Europy, zwiększając bezpieczeństwo naszych sąsiadów I umożliwiając rozwój rynku w regionie Europy Środkowej. Dowodem jest dzisiejsza jubileuszowa dostawa LNG - powiedział Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

 

Dzisiejsza setna dostawa gazu skroplonego do Polski jest potwierdzeniem tego, że Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełni bardzo ważną rolę w zakresie budowania konkurencyjnego rynku gazu. Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania gazem LNG, dlatego rozbudowujemy przepustowość Terminalu z obecnych 5 mld m3 do 8,3 mld m3 rocznie. Dzisiejszy jubileusz związany z setną dostawą nie byłby możliwy bez zaangażowania i profesjonalizmu pracowników Terminalu, za co składam im serdeczne podziękowania - powiedział Krzysztof Jackowski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM i Polskie LNG.

Import LNG jest jednym z filarów naszej strategii dywersyfikacyjnej, dzięki której wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Z roku na rok przypływa do naszego kraju coraz więcej LNG, a w kolejnych latach import ten wzrośnie jeszcze wyraźniej. Dlatego też zarezerwowaliśmy dodatkowe moce regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu, z którego operatorem współpraca układa się znakomicie, podobnie zresztą jak z naszymi partnerami handlowymi, od których kupujemy skroplony gaz – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG

Odbiór pierwszej dostawy komercyjnej gazu skroplonego miał miejsce w czerwcu 2016 roku. Od tamtego czasu z roku na rok liczba dostaw, a także ich wolumen stopniowo wzrastają. Wśród dotychczasowych stu dostaw 67 pochodziło z Kataru, 21 z USA, a 11 z Norwegii. W marcu 2020 roku jeden ładunek LNG przypłynął z Trynidadu i Tobago. W ciągu ponad czterech lat łączny wolumen sprowadzonego w ten sposób gazu ziemnego wyniósł ok. 11 mld m sześc. 

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dysponuje obecnie przepustowością 5 mld m3 rocznie, co stanowi ok. 1/4 zapotrzebowania na gaz w Polsce.  Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM podjęła decyzję o rozbudowie gazoportu, w odpowiedzi na potrzeby rynku. Dzięki zamontowaniu dodatkowych dwóch regazyfikatorów oraz wybudowaniu kolejnego zbiornika i drugiego nabrzeża zwiększy się funkcjonalność obiektu i zakres świadczonych usług. Handlowe możliwości wysyłania gazu z Terminalu do krajowej sieci przesyłowej od 2024 r. osiągną poziom 8,3 mld m3 rocznie.

 

 

Drukuj do pliku